Program

Kamp dönemlerinde uygulanacak eğitim programında katılımcı genç kızlara; deneyimsel öğrenme, duygusal zekâ, oryantiring (doğada yön bulma) , liderlik ve takım çalışması, problem çözme, müzakere becerileri, kampçılık, koşu, yüksek parkur, keşif dalışı, açık denizde yüzme, bisiklet, doğa yürüyüşü, yelken kullanımı, savunma sanatları gibi sportif aktivitelerin yanı sıra dans, hedef belirleme, bilişsel beceri, sürdürülebilirlik/ekoloji, üretim gibi sanatsal ve kişisel gelişim faaliyetleri içeren atölyeler ve eğitimler veriliyor.

Birer haftalık kamp dönemleriyle uygulanan yaz programının ilk katılımcıları 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlar olmuştur. 2015 yılında Tokat, Kırıkkale, Eskişehir, Konya, Sakarya ve Adıyaman illerindeki sevgi evleri ve yurtlardan gelen genç kızlar ile gerçekleştirilen pilot projenin ardından 2016 yılında dokuz ilden katılımcılarla devam etmiştir. 2017 yılında  ise Aile Bakanlığı’na bağlı 8 farklı ilden Çocuk Destek Merkezleri kabul edilmiştir. Proje 2018 yılında ise 5 haftasını bakanlık spor kulübü, 4 haftasını ise kar amacı gütmeyen kurumların fındık tarımında çalışan aile ve çocuklarına destek vermiştir. Kızlar Atakta 2019 yılında 3. faz hedeflerine yönelerek bağımsız bir sosyal girişim olarak yoluna devam etmektedir.


Konaklama, Kaş Kaymakamlığı’nın tahsis ettiği eski Çukurbağ İlkokulu’nun restore edilerek köy akademisine dönüştürüldüğü Düşler Akademisi-Kaş tesislerinde, muhteşem bir doğanın ortasında yapılmaktadır. Tüm gönüllülerin ve katılımcı genç kızların doğa şartlarında konaklaması, bu öğretici deneyimini açık havada yaşaması özellikle tercih edilmiştir.