Program

Kamp dönemlerinde uygulanan eğitim programında katılımcı genç kızlara; deneyimsel öğrenme, duygusal zekâ, oryantiring (doğada yön bulma) , liderlik ve takım çalışması, problem çözme, müzakere becerileri, kampçılık, koşu, yüksek parkur, keşif dalışı, açık denizde yüzme, bisiklet, doğa yürüyüşü, yelken kullanımı, savunma sanatları gibi sportif aktivitelerin yanı sıra dans, hedef belirleme, bilişsel beceri, beyin farkındalığı, sürdürülebilirlik/ekoloji, maker üretim yöntemler gibi sanatsal, kişisel ve ruhsal gelişim faaliyetleri içeren atölyeler ve eğitimler verilir.

Birer haftalık kamp dönemleriyle uygulanan yaz programının ilk katılımcıları 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlar olmuştur. 2015 yılında Tokat, Kırıkkale, Eskişehir, Konya, Sakarya ve Adıyaman illerindeki sevgi evleri ve yurtlardan gelen genç kızlar ile gerçekleştirilen pilot projenin ardından 2016 yılında dokuz ilden katılımcılarla devam etmiştir. 2017 yılında  ise Aile Bakanlığı’na bağlı 8 farklı ilden Çocuk Destek Merkezleri kabul edilmiştir. Proje 2018 yılında ise 5 haftasını bakanlık spor kulübü, 4 haftasını ise kar amacı gütmeyen kurumların fındık tarımında çalışan aile ve çocuklarına destek vermiştir. Kızlar Atakta, 2019 yılında 3. faz vizyoner stratejik hedefine yönelmiş; erken aşama sosyal girişime dönüşerek çalışmalarına devam etmektedir.


Tüm gönüllüler ve katılımcı genç kızlar programın deneyimsel öğrenme hedefleri ışığında doğa şartlarında, aileleri ve tercihen akrabaları yanlarında olmadan konaklarlar. Bu öğretici deneyiminin açık havada, çadır, karavan, bungolov ya da ağaç ev gibi alternatif barınma ortamlarında yaşanması özellikle tercih edilir.