Basın Bülteni Ekim 2015 – KIZLAR ATAĞA KALKTI, Gücünün Farkına Vardı !

Basın Bülteni Ekim 2015 – KIZLAR ATAĞA KALKTI, Gücünün Farkına Vardı !

 

Basın Bülteni – Ekim 2015

Bu yaz, Türkiye’nin 7 ilinden Düşler Akademisi  Kaş’a gelen sosyal dezavantajlı genç kızlar, deneyimledikleri açık hava eğitim programıyla kendilerine özgü yeteneklerini keşfettiler, ne kadar güçlü olduklarını fark ederek sosyal hayatlarında neler başarabileceklerini gördüler.

“Kızlar Atakta” ergenlik dönemindeki genç kızları güçlendirme projesi 12-18 yaş grubundaki genç kızların spor, doğa ve takım çalışmaları ile zihinsel ve fiziki kapasitelerini arttırarak güçlenmelerini sağlama amacıyla yola çıktı. Yüksek motivasyonlu, kendine güvenen, cesaretli ve girişimci genç kızları topluma kazandırmak en önemli hedef olarak belirlendi.

kızlar atakta

Özellikle ergenlik döneminin zorlu geçişinde kaybedilme riski ortaya çıkan; açıklık, özgüven, benlik duygusu gibi kişisel özelliklerin güçlenmesini sağlayan programın içeriği her bir genç kızın kendini keşfetmesine ve gerçekleştirmesine yardımcı olacak şekilde kurgulandı.

Alternatif Yaşam Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteklediği projeyi; EMpower Vakfı’nın hibe fonu katkısı ile Düşler Akademisi Kaş tesislerinde hayata geçirdi. İlgili alanda çalışan tüm sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve özel sektör işbirliğine de açık olan Kızlar Atakta projesi kapsamında farklı etnik gruplardan, kültürlerden ve sosyo-ekonomik alt yapıdan gelen genç kızlar belli bir dönem içinde bir araya geldiler.

Katılımcılar, aldıkları eğitim ve deneyimledikleri faaliyetlerle kendilerini özel yapan şeyleri, ötekine saygı duymanın gerekliliğini, fırsat eşitliğini, kendisinden farklı olanlarla bir arada çalışmanın önemini keşfettiler. Yine bu çerçevede ergenlik döneminin olumsuz etkilerini azaltmanın yöntemlerini öğrenmeleri ve ergenlik dönemini güçlenerek tamamlamaları beklenen katılımcılar gelecekte kariyer, okul, sanatsal ve sportif tercihler gibi önemli konularda kararlar alırken bu yaşadıkları deneyimlerinden faydalanacak, programa gönüllü olarak destek veren rol model kadınlara danışabilecekler.

Farklı kamp dönemlerinde uygulanan programda, katılımcı genç kızlara; deneyimsel öğrenme, duygusal zekâ, engellilik konusuna doğru yaklaşım, liderlik ve takım çalışması, problem çözme, müzakere becerileri, kampçılık, yüksek parkur geçişi, keşif dalışı, açık denizde yüzme, bisiklet, doğa yürüyüşü, yüksek ip inişi, oryantiring (doğada yön bulma) gibi sportif aktivitelerin yanı sıra dans, resim, yaratıcı drama, yoga gibi sanatsal faaliyetleri içeren yoğun bir eğitim verildi. Ayrıca eğitim programı kapsamında “iletişim sanattır”, “kimim ben”, “gelecek ağacı” isimlerinde üçer saatten oluşan üç farklı modül projeye özel geliştirildi ve uygulandı. Eski Çukurbağ ilkokulunun restore edilerek dönüştürüldüğü Düşler Akademisi Kaş tesislerinde, muhteşem bir doğada çadır konaklamalı gerçekleştirilen proje, sosyal ve profesyonel hayatlarında deneyim kazanmış, rol model olarak katılımcı genç kızların vizyonlarına katkı sağlayabilecek 42 gönüllü kadın tarafından da desteklendi.

Proje hakkında bilgi ve iletişim: Alper AKÇA / Proje Koordinatörü

alper@ayder.org.tr 

info@kizlaratakta.org