Kızlar Atakta!

Kızlar Atakta ergenlik dönemindeki genç kızları güçlendirme projesi , 12-18 yaş grubundaki genç kızların spor, doğa ve takım çalışmaları ile zihinsel ve fiziki kapasitelerini arttırarak güçlenmelerini sağlama amacıyla yola çıkan bir sürdürülebilir sosyal dönüşüm projesidir. Yüksek motivasyonlu, kendine güvenen, cesaretli ve girişimci genç kızları topluma kazandırmak en önemli hedefidir.

Alternatif Yaşam Derneği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteklediği projeyi EMpower Vakfı’nın hibe fonu katkısı ile Düşler Akademisi Kaş tesislerinde hayata geçirmiştir. İlgili alanda çalışan tüm sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve özel sektör işbirliğine de açık olan Kızlar Atakta projesi kapsamında farklı etnik gruplardan, kültürlerden ve sosyo-ekonomik alt yapıdan gelen genç kızlar belli bir dönem içinde bir araya geliyorlar.

Eğitim programı kapsamında ergenlik döneminin zorlu geçişinde kaybedilme riski ortaya çıkan; açıklık, öz güven, kararlılık, benlik duygusu gibi kişisel özelliklerinin güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Altı günlük programın aşamaları her bir kız çocuğunun kendini gerçekleştirmesine yardımcı olacak şekilde kurgulanmıştır. Bunu başarmanın yolu kişisel gelişimi bire bir deneyimle geliştirmekten ve kapasite farkındalığı yaratmaktan geçmektedir.

Genç kızların öz güven kaybının en yüksek olduğu dönem olan ergenlik sürecinde güçlü yönlerinin farkına varmaları, bunları daha da geliştirmeleri ve ifade etmeleri konusunda cesaretlendirmeleri ana hedefiyle hareket edilmektedir.

BİREY OLARAK KENDİNİ GELİŞTİRME, TOPLULUK İÇİNDE İFADE BECERİSİ, KÜLTÜR VE ÇEVRE İLİŞKİSİNİ DOĞA İÇİNDE SPOR ETKİNLİKLERİ, YARATICI SANAT VE GRUP DENEYİMLERİ EDİNME PROGRAMIN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR.

Kızlar Atakta projesi kapsamında farklı etnik gruplardan, kültürlerden ve sosyo-ekonomik alt yapıdan gelen genç kızlar belli bir dönem içinde bir araya gelecekler. Katılımcılar, alacakları eğitimle kendilerini özel yapan şeyleri, ötekine saygı duymanın gerekliliğini, kendisinden farklı olanlarla bir arada çalışmanın önemi keşfedecekler.

 

Yine bu çerçevede ergenlik dönemi zorluklarından güçlenerek çıkmanın yöntemlerini öğrenecek olan genç kızlar, gelecekte kariyer, okul, sanatsal ve sportif tercihler gibi önemli konularda kararlar alırken bu yaşadıkları deneyimlerinden faydalanacak, gönüllü olarak programa destek veren rol model ablalarına danışabilecekler.

Destekçilerimiz

Share
Share